Problemy z szambem – jak ich unikać?

Problemy z szambem – jak ich unikać?

Szambo stawia przed swoimi użytkownikami szereg wymogów i zadań, dzięki których realizacji cały system pozostanie sprawny i wydajny. Odpowiednia troska o szambo pozwala przedłużyć jego żywotność, gwarantuje bezawaryjne działanie, ogranicza ryzyko wystąpienia awarii oraz poprawia bezpieczeństwo zbiornika. W tym artykule skupiamy się na najważniejszych problemach powstających w wyniku nieprawidłowej eksploatacji szamba. Podpowiadamy jak ich unikać oraz jak powinna wyglądać prawidłowa obsługa zbiornika na nieczystości.

Najczęstsze problemy użytkowników szamba

Niedrożność rur to podstawowy i najczęściej powracający problem, powstający w wyniku gromadzenia się nieczystości w formie zatorów. Ograniczają one swobodny ruch, szczególnie jeśli do szamba dostały się odpadki nieprzewidziane – na przykład przedmioty stałe, materiały syntetyczne. Mogą one utrudnić lub nawet uniemożliwić samodzielne czyszczenie kanalizacji.

Ponadto usterki mogą dotknąć samego zbiornika, w którego konstrukcji pojawiają się z czasem nieszczelności. Uszkodzenia takie mogą prowadzić do niepożądanych wycieków. Stosunkowo często zdarzają się także awarie pomp ściekowych oraz awarie w obrębie domowych układów oczyszczania ścieków, które mogą wspomagać działanie szamba.

Jak unikać usterek i awarii szamba?

Najważniejszą zasadą troski o szambo jest regularne wykonywanie przeglądów, które pozwolą rozpoznać wszelkie problemy na wczesnym etapie ich rozwoju oraz zapobiec pogłębianiu się potencjalnych usterek. Zaleca się, by szambo było poddawane przeglądowi przynajmniej raz na 2 lata. Oczywiście jeśli właściciel zbiornika zauważy potencjalne przecieki lub inne niepokojące symptomy, należy niezwłocznie zgłosić się do odpowiedniego serwisu.

Ważną zasadą troski o szambo jest także unikanie stosowania niewłaściwych środków chemicznych oraz czyszczących, które poprzez toaletę lub inne urządzenia sanitarne mogłyby dostać się do wnętrza zbiornika. Chodzi przede wszystkim o takie grupy substancji jak: paliwa, smary, oleje, lakiery, farby, pestycydy, syntetyczne nawozy. Ponadto nie zaleca się spłukiwania w toalecie takich nieczystości i odpadów jak: papierosy, kłaki sierści, zużyte pieluchy oraz inne wyroby higieniczne trudne do rozpuszczenia w wodzie.

Warto też wspomnieć, że na problemy z bezpiecznym działaniem zbiornika wpływa regularnie realizowany wywóz szamba. Częstotliwość wykonywania tego zadania zależy przede wszystkim od samego rozmiaru zbiornika oraz ilości osób, które będą go eksploatować na co dzień. Opróżnianie szamba to usługa realizowana przez specjalistyczne firmy wywożące nieczystości, często oferujące możliwość stałej współpracy w oparciu o ustalone terminy. Jeśli jednak zbiornikowi będzie grozić przepełnienie, w takim wypadku warto przesunąć ustalony wcześniej termin i opróżnić zbiornik najszybciej jak to możliwe.

Na koniec warto podkreślić, że skutecznym sposobem na zabezpieczenie szamba na przyszłość jest unikanie nadmiernego wykorzystania urządzeń sanitarnych, eksploatowanie ich tylko w takim zakresie jak to jest potrzebne oraz unikanie zbyt dużego poboru wody. Ponadto nad szambem można rozsiać trawę, zrezygnować natomiast z drzew i dużych krzewów, których systemy korzeni mogłyby stanowić zagrożenie dla konstrukcji zbiornika. Odradza się także parkowanie lub przejeżdżanie samochodem w miejscu ulokowania zbiornika.