Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Problemy z kanalizacją mogą zdarzyć się każdemu z nas – pęknięte rury, zapchane odpływy. Z niektórymi przypadkami możemy poradzić sobie samodzielnie za pomocą gruszki czy specjalnych środków chemicznych. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a wtedy najlepiej wezwać specjalistę.

Zapchana kanalizacja to problem zarówno domów jednorodzinnych, osiedli jak i biur. Z tym nieprzyjemnym zdarzeniem nie zawsze możemy poradzić sobie samodzielnie, a zapchane odpływy nie tylko utrudniają funkcjonowanie, lecz również wpływają na komfort. Jak sobie radzić z zapchaną kanalizacją i po kogo dzwonić w takich sytuacjach?

Dlaczego kanalizacja się zapycha?

Do odpływów kanalizacyjnych wpadają różne nieczystości, które z czasem osadzają się we wnętrzu rur. Mogą to być osady z tłuszczu, pyły, ale również kamienie czy korzenie drzew, które wpływają na przepustowość kanałów kanalizacyjnych. Również i mieszkańcy zarówno domów jednorodzinnych, jak i osiedli wprowadzają do kanalizacji różne przedmioty, które nie powinny się tam znaleźć – to nie tylko złogi papieru toaletowego czy jedzenia, ale również ubrania czy nawet drobne sprzęty RTV i AGD.

Z czasem przepływ się po prostu zmniejsza, dlatego też w wielu miejscach czyszczenie kanalizacji zamawiane jest raz lub dwa razy do roku, aby zapobiec powstawaniu dużych zatorów w obrębie kanalizacji.

Jakie są metody czyszczenia kanalizacji?

Na rynku dostępnych jest wiele środków i metod, dzięki którym możemy poradzić sobie z zapchaną kanalizacją. Ze względu na użycie środków, metody czyszczenia kanalizacji dzieli się na:

  • chemiczną;
  • mechaniczną.

Metoda chemiczna to nic innego, jak wykorzystanie różnego rodzaju środków chemicznych dostępnych w sklepach. Ich zadaniem jest rozpuszczenie złogów i tym samym udrożnienie odpływu. O ile metoda ta sprawdzi się w przypadku niewielkich zatorów, o tyle z większymi może mieć problemy. Warto również pamiętać, że metody chemiczne nie są bezpieczne dla zdrowia oraz środowiska, dlatego z ich użyciem warto się wstrzymać. 

Metody mechaniczne wykorzystują natomiast do czyszczenia różnego rodzaju głowice na przykład na znanej wszystkim sprężynie oraz wodę pod ciśnieniem, potocznie określanej mianem WUKO. Obie metody są bezpieczne dla środowiska i wykorzystuje się je w zależności od rodzaju zatoru, jak i średnicy rury kanalizacyjnej.

Na czym polegają metody mechaniczne?

Wśród metod mechanicznych do najpopularniejszych zalicza się WUKO oraz sprężynę. WUKO, czyli czyszczenie pod ciśnieniem stosuje się przeważnie do rur miejskich – metoda ta polega na wpuszczeniu gumowego węża i puszczeniu wody pod wysokim ciśnieniem po wewnętrznych ściankach rur, dzięki czemu powoli zostaje wypłukany osad, który następnie zbierany jest ze studzienek kanalizacyjnych.

Sprężyny najczęściej stosujemy w domach. Zaopatrzone są one w głowice, których zadaniem jest przepchanie złogu do szerszego miejsca, dzięki czemu zostaje udrożniona rura. 

Zarówno oczyszczanie wodą pod ciśnieniem, jak i sprężyną stosuje się po wcześniejszym zapoznaniu się z problemem i rodzajem zatoru.