WUKO – czym jest i czy warto?

WUKO – czym jest i czy warto?

Ze słowem WUKO spotkaliśmy się wielokrotnie, ale co to w ogóle oznacza i czy warto z takiej usługi skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie, który przybliży nie tylko samą usługę, ale również odpowie czy warto z takiej usługi skorzystać.

Czy wiesz, jak działa system wodno-kanalizacyjny? To sieć rur o mniejszej i większej średnicy, która odprowadza nieczystości z naszych domów oraz ulic zapobiegając tym samym zalewaniu dróg czy parkingów. Nowe systemy wodno-kanalizacyjne cechują się dużą przepustowością, jednakże z czasem w wyniku zalegania osadów, a także poprzez tworzenie się zatorów, przepustowość znacznie się zmniejsza przez co może dojść do rozszczelnienia kanalizacji, a nawet jej wybicia w naszych domach. Aby tego uniknąć należy ją czyścić – jedną z metod jest właśnie WUKO.

WUKO – na czym polega?

Istnieje wiele metod czyszczenia kanalizacji, choć jedną z najpowszechniejszych jest metoda WUKO. Zalicza się ją do czyszczenia mechanicznego, a jest to nic innego, jak czyszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej poprzez wodę o wysokim ciśnieniu. Specjaliści wprowadzają do rury gumowy wąż i następnie puszczają wodę na ściankach, która odmywa powstałe osady oczyszczając w ten sposób całą rurę.

To jedna z lepszych i bezpiecznych dla środowiska metod, dzięki której z systemu wodno-kanalizacyjnego pozbywamy się osadów z tłuszczu, zalegającej ziemi, ale też kamieni czy śmieci, jakie mogą znaleźć się tam poprzez wyrzucenie w toalecie czy przez studzienkę kanalizacyjną.

Skąd się wzięło słowo WUKO?

O ile proces czyszczenia metodą WUKO nie jest skomplikowany, o tyle sama nazwa brzmi tajemniczo. Tymczasem WUKO to skrót od nazwy Wytwórni Urządzeń Komunalnych, która zajmuje się między innymi produkcją specjalnych samochodów wyposażonych w zbiorniki, pompy oraz węże, który oczyszcza się system kanalizacyjny.

Od nazwy Wytwórni swoją nazwę wzięła również metoda oczyszczania, którą do dzisiaj uważa się za jedną z najwydajniejszych. Warto jednakże zwrócić uwagę na to, że wraz z biegiem lat sama metoda WUKO ewoluowała – nowe samochody, które służą do oczyszczania instalacji wodno-kanalizacyjnych są wyposażone w lepsze pompy, a część wody, którą wykorzystuje się do oczyszczania kanalizacji, można wykorzystać ponownie, a tym samym jeszcze zmniejszyć wpływ na środowisko.

Czy warto korzystać z metody WUKO?

WUKO jest dzisiaj jedną z najlepszych i najbardziej wydajnych metod czyszczenia kanalizacji. Oczywiście jej zastosowanie zależy od miejsca złogu, a także od samej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ocenę, co do tego którą metodę do oczyszczenia kanalizacji wybrać, najlepiej powierzyć osobom, które się w tym specjalizują. Jeśli zatem nie jesteś pewien, czy WUKO jest dokładnie tym, czego potrzebujesz, skontaktuj się z pogotowiem kanalizacyjnym, które pomoże ci w doborze najlepszego rozwiązania do zaistniałego problemu.